Anasayfa | Hakkımızda | Eğitimler | Eğitmenler | Etkinlik Takvimi | Medya | Bize Ulaşın
  Bırak Aksın, İzin Ver Olsun

Paylaş
 

 

Hafta sonu Nefes etkinliğime katılarak nefes çalışmaları ile tanışan Deniz hanımın hızla değişen yaşam hikâyesi kendi yazısından....

Bir Nefes Hikâyesi 

Geçen sene Nefes Teknikleri kapsamında Holoterapi çalışmasına katılmamın sonrasında yaşamım o kadar hızla değişti ki hâlâ olanlara inanmakta güçlük çekiyorum. Büyük bir otomotiv firmasında, aslında hoşlanmadığım bir iş olan yönetici yardımcılığı yaparken bir hafta sonu iş arkadaşımın ısrarları sonucu katıldığım iki günlük nefes etkinliği sonrasında aniden kendimi bambaşka bir dünyada buldum.

Holoterapi çalışmasında eğitmenin içimizden tekrarlamamızı istediği “Bırak aksın, izin ver olsun” sözleri ta derinlerimde karşılık buldu ve çalışma süresince bu cümleleri tekrarlamaya devam ettim. Cümle içimde büyüyordu. Evet, sorunu çözmüştüm. Bırakmıyordum. Yaşamım akmıyordu. Bir yandan kontrol ediyor ve değişmesine izin vermiyordum. Bir yandan da tek düze olan ve giderek sıkıntı veren monoton yaşantımdan şikâyet ediyordum. Olacaklara standartlarım bozulur düşüncesi ile izin de vermiyordum. Bu yüzden de olmuyordu. Yaşamımda hiçbir gelişme, iyileşme ve güzelleşme olmuyordu. Diğer katılımcılar Holoterapi çalışması sonunda yaşadıkları durumları paylaşırken ben bunları düşünüyordum.

Evet. Yaşamımın istediğim gibi akmadığını bilmeme ve bundan şikayetçi olmama rağmen izin vermiyordum. Birden içimde her şeyi yeni baştan düzenleyebileceğim ve yapılandırabileceğim düşüncesi belirdi. İçimde inanılmaz bir heyecan hissettim. Önce sevmediğim şeyleri yapmama kararı aldım. İşimi değiştirecektim. Yaşamıma heyecan getirmek istiyordum.  Boşanmamın ardından geçen üç senelik yalnızlığıma da bir son verme kararı aldım. Eski eşimin yarattığı zorluklar yüzünden kimseye hayatıma girme izni vermediğimi anladım. Aslında bu kararları almam gerektiğini çoktan biliyordum, ama ne olduysa bu Holoterapi sırasında olmuştu ve eğitmenin size acı verdiği için kaçtığınız anılarınızla yüzleşin sözleri çok işe yaramıştı.

Nefes Terapisi sürecinin bu en derin anında eski eşimin yaptıklarını ve yaşamımın beş senesini anımsadım. Eğitmen terapi esnasında herkese affetme çağrıları yapıyordu. Bilinçaltının yüklerinden kurtulmak için affetmenin gerektiğini söylüyordu. Çalışmanın bu anında herkesi ve her şeyi affedebileceğimiz bir kuvvet oluşacağından ve affedildiğinde her şeyin değişebileceğinden söz ediyordu.

Gözlerim kapalı, sırtüstü yatar vaziyette olmama rağmen kendimi yükselmiş, kuvvetlenmiş hissettim. Eski eşimle birlikte olduğumuz günleri yeniden gözümün önünden geçirdim.  Aslında aramızda gelişen geçimsizliği tamamen ona yüklemenin haksızlık olduğunu düşündüm. Geçirdiğimiz çok güzel günler de vardı. Onu affettim. Beni aldattığı günleri ve onu sevgilisi ile yakaladığım anı hatırladım. Her ikisini de affettim. Hatta her ikisine de sarıldım. Yaşamıma farkındalık kazandırdıkları, tek düze, heyecansız ve anlamsız giden evliliğimi sonlandırmalarını sağladıkları için onlara bir de teşekkür ettim. Eşime kızdığım için bütün erkeklere nefret dolu ve karşı tavırlı olduğumu o an anladım. Bunun için izin vermiyordum. Bana yaklaşmalarına bile izin vermiyordum. Şimdi buna da izin vermem gerekiyordu.

Yirmi dakika süren çalışmada yaşanılan ve hissedilen şeyleri diğerleri ile paylaşma sırası bana geldiğinde eğitmene ve diğer katılımcılara eski eşimi gerçekten affettiğimi, her şeyi bırakma ve olacaklara izin verme kararı aldığımı ve bundan sonra akışta ka¬larak yaşamın götürmek istediği yere akacağımı söyledim. Di-ğer katılımcılarla sarılarak, birbirimize başarılar dileyerek ve iletişim bilgilerini birbirimize vererek ayrıldık.

Eskiden işsiz ve parasız kalmanın dünyanın sonu olduğuna inanmışken hiçbir iş teklifi almadan, işle ilgili hiçbir yeni fikir yokken ve birikmiş fazla bir param bile olmadan hafta başında işten ayrıldım. İşten ayrıldığım hafta sürpriz bir şekilde, bir Almanla evlenerek uzun süre Almanya’da yaşayan kız kardeşim yanıma geldi. Almanya’da kurduğu şirketi devrettiğini, eşinden ayrılmak üzere olduğunu ve bir süre yanımda kalarak dengelenmek istediğini söylediğinde doğru işaretin geldiğini anladım. İzin vermeliydim. Eskiden olsa hemen Almanya’ya dönmesini ve ne şartlarda olursa olsun evliliğini devam ettirmesi gerektiğini söyler, hatta buna zorlardım. Akışta kalmalıyı seçtim. Kardeşimle dört ay Akdenizi gezdik. O güne kadar bir hafta bile düzgün tatil yapamamış olan ben, dört ay boyunca hayatımın en rahat ve en güzel günlerini yaşadım.

Son gittiğimiz tatil yöresinde yemeğe çıktığımız bir akşamda kardeşimin Almanya’dan tanıdığı, tatilini Türkiye’de geçiren bir çiftle tanıştım. Akşam yemeğini beraberce yedik. Sohbet sırasında sahibi oldukları güzellik firmasının ürünlerini pazarlamak üzere Türkiye’de Türk partner aradıklarını ve bunun ben olup olamayacağımı sorduklarında bir başka işaretin geldiğini anladım. Eskiden olsa kılı kırk yarmadan, uzun bir incelemeye almadan ve kuşkuyla yaklaşmadan yapamazdım. O an tamam, dedim. El sıkıştık. Güzellik malzemeleri shoplarından saatlerce çıkmadığım ve evimin her köşesini doldurduğum sabun ve benzeri malzemeyi artık ben pazarlayacaktım. Yani en sevdiğim şeyi yapacak bir de üzerine para kazanacaktım. İnanılır gibi değildi.

Bununla da bitmedi. Birlikte yemek yediğimiz çiftin Almanya’dan emekli olarak Türkiye’ye yeni gelen arkadaşları ilerleyen saatlerde sohbetimize katıldı. Eşini bir süre önce kaybetmiş olan bu yakışıklı adamla aramızda öyle bir elektrik oluştu ki; bırak-mayan, akışa izin vermeyen ben neredeyse evlenme teklif edecektim. Aldığım elektrik beni yanıltmadı. Ertesi akşam tekrar grup olarak yemeğe davet edildik. Ve o akşam yemekte beni bekleyen sürpriz inanılmazdı. Orkideler arasında bir pırlanta yü-zük evlenme teklifi ile birlikte bana sunuluyordu. Gözyaşlarımı tutamadım.

 

Şimdi beş aylık evli olarak iki katlı harika bir evde yaşayan, hayalindeki işi yapan, akışta kalmayı ve izin vermeyi öğrenmiş bir Nefes Teknikleri uygulayıcısıyım. Bundan sonra da Nefes eğitmeni olmak ve Nefes Tekniklerinin bir insanın yaşamında na-sıl etkili olacağını yaşayan bir örneği olarak anlatmak, daha fazla insana izin verme, bırakma ve akışta kalma konusunda cesaret vermek için elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum.

18.09.2008

 
Deniz Kodallı | 23/05/2012

  Tüm Yazılar
KORONA VİRÜSÜNDEN ETKİLENMEMEK İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER
"İZİN VERME" MANİFESTOSU
Kalp Atış Sayısı Yaşam Süresini Belirliyor
Panik Bozukluklarda Nefes Kullanımı
Holoterapi Nefes Çalışmasında Doğum Travmasının Gözlenmesi Ve Temizlenmesi
Sıkıştırma Nefesi
Çocuklar Neden Doğru Nefes Almalı?
Nefes Sağlığınızı Test Etmek İster Misiniz?
Yağlar Vücuttan Solunumla Atılabiliyor
Nefes Refleksini Tetikleme
Derin Nefesle, Sığ Nefes Arasındaki Fark
İyi Bir Metabolizma İçin Nefes Testi
Astroloji Nedir?
Bilinçaltının Yeniden Programlanması
Nefesle Tanışmak, Yeniden ve Yeniden!...
Holoterapi Çalışmasında Bilincin Fabrika Ayarlarına Dönüşü
Göz Sinirlerinin Hassasiyetini Arttırmak
Bilinçaltı Nedir? Nasıl Değiştirilir?
Sık sık esnemek bedenimizin bize gönderdiği bir ''imdat'' çağrısı olabilir mi?
Nefes Tekniklerinin Okul Başarısı Üzerine Etkisi - Gözlem
İştah kesme nefesi
Lenf Dolaşımı İçin Derin Nefes Kullanımı
Düşünce Gücünü Kuvvetlendirmek İçin Nefes Çalışması
Yöneticiler için duygusal zekanın önemi
Eski Çin Tıbbında Nefes Teknikleri
Uyku Kalitesi Ve Solunum İlişkisi
Çocuk Nefes Çalışmaları
Bolluk Bilinci Oluşturmak İçin Nefes Meditasyonu
Ciğerlerinin tamamını kullananlar daha zeki oluyor.
10 Saniye Nefesi
Nefes Uygulamalarının Beyin İşlevselliğine Etkisi
İdeal Nefes Hızı
Solunum Çalışmalarında Mineral Kullanımı
Anaerobik solunum nedir?
Konuşmanın Önemi
Ölüme Yakın Deneyimlerde Azalan CO2’in Etkisi
Mutluluk Nefesle Başlar
Bir Hayalim Var...
Derin Nefes Çalışmalarında Temel Minerallerin Desteklenmesi
Zamanı Yönetmek Için Bilinçaltını Programlamak
Nefesi eğitmek ve yeterli oksijen almak için soğuk duş
Para Başarısı
Bırak Aksın, İzin Ver Olsun
Nefes Eğitmeni Oluyorum...
Nefes Teknikleriyle Zihin Degistirilebiliyor.
Bir öğretmenin heyecan ve konuşma zorluğu hikayesi
Asidoz’a Karşı Nefes Kullanımı
Tüm Nefes Çalışmaları Yapan Dostların Dikkatine!!!
Değişmek mi, Dönüşmek mi?
60 Nefes Çalışmasında Endorfin Ve Serotonin İlişkisi
Holoterapide Anne Karnı Sürecinde Gezegen Etkilerinin Gözlenmesi
Trioid Bezi Ve Nefes İlişkisi
Beynin Performansını Artırmak için Nefes Çalışmaları
Affetmek ve Özgürleşmek
Nefes Teknikleri İle Öfke Ve Kızgınlık Kontrolü
Gözünüzün İliştiği Her Yere “NEFES AL” yazın
YOGA SANDALYESİ / BACKJACK
KONTROLLERİ BIRAKMAK
Beyin Kimyasında Düşünce ve Duyguların Oluşması
Doğal Doğum
Derin Uyku Uyumak ve Boyun Fıtığını İyileştirmek İçin Nefes Çalışması
60 NEFES ÇALIŞMASI
Nefesi Derin Alıp Uzun Vermenin Faydaları
Sigarayı Nefesle Nasıl Bıraktım?
Makrobitotik Beslenme Bize Neler Kazandırır?
Makrobiotik Beslenme Nedir?
Kabul Etme Nefesi
Röportaj: "Nefes Tekniklerinin Hayatımızdaki Önemi", Mustafa Kartal
Taşikardiyi nefesle düzeltmek
Migren Ağrılarını İyileştirmek İçin Diyafram Kullanımı
Yürüyerek Nefes Tutmayı Geliştirme Çalışması
Nefes Alma Sanatı - Mustafa Kartal' ın yeni kitabı okurlarla buluştu!
Sahiplenmeyin
Nefes Çalışmalarının Getirdikleri
NEFES TEKNİKLERİNİN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE FAYDASI
Doğru Nefes Almanın İlkeleri
Nefes Teknikleri İle İrade Kazanmak
Nefes Egitiminin Cocuklara Ne Gibi Faydalari Var?
Dogru Nefes Almanin Onemi
Bir Nefes Hikayesi
Burun Yerine Ağız Kullanmanın Olumsuzlukları
Neden Burun? Neden Diyafram?
Nefes Tutmada Diyafram Kullanimi Ve Dusunsel Antreman
Esneme Nedir?
Nefes Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular
Strese Karşı Senkronize Nefes Teknikleri
YÜRÜYEREK SOLUNUMU TEST ETMEK
Nefes Teknikleri Nedir?
TANRIÇA' NIN GÖZYAŞI İNCİ

  Duyurular
  + tümünü listele

  Referanslar

  E-Bülten'e Katıl!
Eğitim, hizmet ve etkinliklerimizden haberdar olmak olmak için lütfen E-Bülten’e katılın!

  Haftanın Yazıları
KORONA VİRÜSÜNDEN ETKİLENMEMEK İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

Mustafa Kartal
14/03/2020
"İZİN VERME" MANİFESTOSU

Mustafa Kartal
20/09/2017
Kalp Atış Sayısı Yaşam Süresini Belirliyor

Mustafa Kartal
28/07/2016
  + tümünü listele

  Kitap & DVD
Nefes Teknikleri - Mustafa Kartal

''İyi bir nefes almanın karşılığı olabilecek hiçbir vitamin, ilaç veya yiyecek yoktur.'' Mustafa Kartal   Nefesini kontrol etmeyi başaran insan; kendini tan...
  + tümünü listele

| Sosyal paylaşım ağlarımız

 
 
Nefes Okulu Kişisel Gelişim ve Farkındalık Atölyesi
Tüm hakları saklıdır. 2022 ©
Tel: 0216 352 21 60 | GSM: 0541 201 94 77 | E-mail: info@nefesokulu.com